توضیح کامل G-Code در پرینترهای سه بعدی

توضیح کامل G-Code در پرینترهای سه بعدی

بنام خدا و با سلام خدمت تمام کاربران عزیز. در این مطلب از  سری مطالب آموزش های پرینت سه بعدی اصفهان و پرینتر سه بعدی اصفهان قصد داریم تا فایل های G-Code در نرم افزار Simplify3D را توضیح دهیم.َ

G-Code چیست؟
G-Code چیست؟

G-Code چیست؟

آیا می دانید که پرینترهای 3D زبان خود را دارند؟ امروزه بسیاری از چاپگرهای دسکتاپ 3D از یک زبان برنامه نویسی کنترل شده عددی استفاده می کنند که از یک سری دستورات به نام G-Code تشکیل شده است. اکثر این دستورات با یک G شروع می شوند (از این رو نام آن را G-Code)، اما برخی از کدهای خاص یا ماشین خاص که با M آغاز میشوند وجود دارد.

این دستورات در چاپگر 3D شما دقیقا چه اقداماتی را انجام میدهند – جایی که باید حرکت کنید، چه سرعتی باید استفاده کنید، چه درجه حرارت را باید تنظیم کنید، و خیلی چیزهای بیشتر. برای هر سازنده، مفید است که یک دانش پایه از G-Code برای درک اینکه چگونه چاپگر 3D شما کار می کند، اشکال زدایی و یا تعمیر و نگهداری را در دستگاه خود داشته باشد. و یا حتی تایید فایل های چاپی خود. این راهنما 10 دستورالعمل مورد استفاده را توضیح می دهد، که G-Code چه کار می کند و چگونه آنها را در Simplify3D ویرایش کنید.

کار با فایل G-Code:

هنگام برش مدل خود در Simplify3D، نرم افزار به طور خودکار دستورات G-Code لازم برای تکمیل چاپ را تولید می کند. شما می توانید این دستورات را با کلیک بر روی “Save Toolpaths to Disk”، انتخاب یک محل برای فایل در هارد دیسک خود را مشاهده کنید، و سپس فایل .gcode در یک ویرایشگر متن مانند نوت پد یا TextEdit باز کنید .

اگر شما موافق باشید که از Notepad ++ استفاده کنید، می توانید این فایل XML مفید را دانلود کنید که نحوه نمایش نحوی برای فایل های gcode شما را همانند تصویر بالای این مقاله فعال می کند. برای وارد کردن فایل در Notepad ++، Language > Define your language بروید و زبان خود را تعریف کنید، روی Import کلیک کنید و فایل XML را انتخاب کنید.

گرچه G-Code زبان استاندارد برای اکثر چاپگرهای 3D است، برخی از ماشین ها ممکن است از فرمت های فایل یا دستورات مختلف استفاده کنند. حتی اگر چاپگر شما از فرمت فایل های مختلف مانند فایل x3g استفاده کند، لطفا توجه داشته باشید که Simplify3D هنوز هم فایل های .gcode و .x3g را به محل مورد نظر شما صادر می کند. این بسیار مفید است، زیرا بسیاری از فرمت های دیگر فایل ها در واقع فایل های باینری هستند. مشاهده متن از فایل gcode بسیار ساده تر از خواندن تعداد زیادی از 1 و 0 در فایل های دودویی است!

ویرایش G-Code:

پس از باز کردن فایل .gcode خود در یک ویرایشگر متن، متوجه خواهید شد که هر فرمان به طور معمول در یک خط جداگانه ذکر شده است. شروع خط به شما می گوید که کدام نوع فرمان است، و سپس ممکن است چند دستور اضافی را دنبال کند. شما حتی می توانید با اضافه کردن یک کاما نقطه قبل از دستور، نظر خود را در فایل اضافه کنید تا دستگاه آن را نادیده بگیرد. بنابراین اکنون که نمونه ای از فایل های چاپی 3D خود را شنیده اید، در اینجا لیستی از 10 دستورالعمل رایج که شما باید بدانید را مشاهده کنید.

10 دستورالعمل معمول G-Code برای چاپ سه بعدی

دستورالعمل معمول G-Code برای چاپ سه بعدی
دستورالعمل معمول G-Code برای چاپ سه بعدی

برای هر فرمان، شرح مختصری از دستور را ارائه می دهیم، مشخص می کنیم چه استدلال هایی لازم است و حتی چند دستورالعمل نمونه را ارائه می دهیم تا بتوانید ببینید که چگونه از آن استفاده می شود.

G28 – انجام روال هومینگ عادی

G28-Homing-Sequence_sm این دستور به چاپگر می گوید که توالی خود را اجرا می کند، که ابزار tool را به سمت چپ دستگاه متصل می کند تا زمانی که در این مکان ها به پایان کار نرسیده باشد. اکثر فایل های چاپی شما با این فرمان شروع می شود تا چاپگر از یک مکان شناخته شده شروع شود. این نیز یک راه مفید برای سرعت حرکت یک محور از راه است، که ممکن است در پایان یک چاپ مفید باشد، به طوری که شما می توانید بخش خود را حذف کنید.

Arguments:

اگر هیچ آرگومانی ارائه نشود، دستگاه تمام 3 محور را خانه می کند. شما همچنین می توانید با اضافه کردن X، Y، یا Z به فرمان مشخص کنید که محور دقیق شما می خواهید به صفحه اصلی بروید.

مثال:

G28 ; home all axes (X, Y, and Z)

G28 X Y ; home X and Y axes

G28 Z ; home Z axis only

G90 و G91 – تنظیم حالت موقعیت

چاپگر شما می تواند از موقعیت مطلق یا نسبی استفاده کند. موقعیت مطلق به این معنی است که شما به چاپگر سه بعدی خود می گوئید تا مختصات دقیق XYZ را حرکت دهید. موقعیت نسبی استفاده می شود زمانی که می خواهید به چاپگر بگویید که چقدر باید از مکان فعلی حرکت کند. یک دستور G90 را ارسال کنید تا از موقعیت مطلق یا G91 برای موقعیت نسبی استفاده کنید.

اکثر فایل gcode شما احتمالا از موقعیت مطلق استفاده می کنند، زیرا برشگر قبلا دقیق XYZ مختصات را برای حرکت به آن تعیین کرده است. با این حال، اگر موقعیت قبل از toolhead را نمیدانید یا به سادگی می دانید که می خواهید سر را به فاصله مشخصی در محور حرکت دهید، می توانید از موقعیت نسبی استفاده کنید. در حالی که G90 و G91 حالت موقعیتی را برای محورهای X، Y و Z کنترل می کنند، می توانید از M82 یا M83 برای تنظیم اکسترودر (محور E) به موقعیت مطلق یا نسبی استفاده کنید.

Arguments:
هیچ یک

مثال:

G90 ; use absolute positioning for the XYZ axes
G1 X10 F3600 ; move to the X=10mm position on the bed
G1 X20 F3600 ; move to X=20mm

G91 ; use relative positioning for the XYZ axes
G1 X10 F3600 ; move 10mm to the right of the current location
G1 X10 F3600 ; move another 10mm to the right

دیدگاه خود را بیان کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری با * مشخص شده اند.